تبلیغات
سیروان دانلود - تفسیر سوره ی بلد
 
سیروان دانلود
سیروان
درباره وبلاگمن خدایی دارم ، که در این نزدیکی است
نه در آن بالاها
مهربان ، خوب ، قشنگ
چهره اش نورانیست
گاهگاهی سخنی می گوید ، با دل کوچک من، ساده تر از سخن ساده من
او مرا می فهمد ، او مرا می خواند ، او مرا می خواهد …


منتظر نظرات گرمتان هستم.با تشکر

مدیر وبلاگ : سید حامد موسوی
مطالب اخیر
نظرسنجی
نظر شما در مورد وبلاگ چیست؟پنجشنبه 3 مرداد 1392 :: نویسنده : سید حامد موسوی
(جهت مشاهده بقیه توضیحات به ادامه مطلب بروید)


بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ
 لَا أُقْسِمُ بِهَذَا الْبَلَدِ(1) وَأَنتَ حِلٌّ بِهَذَا الْبَلَدِ(2) وَوَالِدٍ وَمَا وَلَدَ (3)لَقَدْ خَلَقْنَا الْإِنسَانَ فِی كَبَدٍ(4)
 أَیَحْسَبُ أَن لَّن یَقْدِرَ عَلَیْهِ أَحَدٌ(5) یَقُولُ أَهْلَكْتُ مَالًا لُّبَدًا(6) أَیَحْسَبُ أَن لَّمْ یَرَهُ أَحَدٌ(7) أَلَمْ نَجْعَل
 لَّهُ عَیْنَیْنِ(8) وَلِسَانًا وَشَفَتَیْنِ(9) وَهَدَیْنَاهُ النَّجْدَیْنِ(10)
در برنامه امروز نگاه کوتاهی به آیات سورۀ بلد می افکنیم. سوره مبارکه بلد از جمله سوره های مکی است که در مکه نازل شده ،آغاز آن با چند سوگند همراه است و یک جواب سوگند که معمولاً سوگند های قرآن با یک جوابی همراه است. بعد خدای تبارک و تعالی پاره ای از نعمت های خودش را برای انسان متذکر می شود که انسان را قدردان نعمت های خودش قرار دهد و در انتهای سوره یک دستورالعملی را در پیش پای انسان می گذارد که اگر انسان آن دستور المل را انجام دهد چگونه بتواند به کمالات لازمه دسترسی 
پیدا کند. این محتوای کلی سورۀ مبارکۀ بلد است. و اگر انسان بتواند آن دستورالعملی را که خداوند برای او تجویز کرده انجام دهد نهایتاً در شمار اصحاب میمنه قرار می گیرد که از سعادتمندان است. 
یک نگاهی شتابزده به کلیات سورۀ مبارکۀ بلد می افکنیم انشاء الله که شما بتوانید خودتان با مطالعۀ بیشتر نکات ریزتر این سوره را هم درک کنید.  
ابتدای سوره می فرماید  لَا أُقْسِمُ بِهَذَا الْبَلَدِ وَأَنتَ حِلٌّ بِهَذَا الْبَلَدِ وَوَالِدٍ وَمَا وَلَدَ لَقَدْ خَلَقْنَا الْإِنسَانَ فِی كَبَدٍ من قسم نمی خورم به این سرزمین، حال آنکه تو مقیم در این سرزمین هستی، اولین نکتۀ تفسیری این است که آیا بالاخره قرآن می خواهد قسم بخورد یا قسم نخورد. آیا این لَا أُقْسِمُ به معنای اقسموا هست یعنی لا ، لای زائده است  یا نه حقیقتاً قرآن در مقام قسم خوردن نیست، پاسخی ما می گوییم این است که خدای تبارک و تعالی در سوره های دیگر قسم خورده به سرزمین مکه، از جمله سورۀ تین و می فرماید وَالتِّینِ وَالزَّیْتُونِ  وَطُورِ سِینِینَ  وَهَذَا الْبَلَدِ الْأَمِینِ در وَهَذَا الْبَلَدِ الْأَمِینِ صراحت داردکه خدای تبارک و تعالی دارد قسم می خورد بنابراین اینجا هم لَا أُقْسِمُ بِهَذَا الْبَلَدِ ظاهراً در معنای أُقْسِمُ بِهَذَا الْبَلَدِ است  اما چرا خدای تبارک و تعالی از یک لا استفاده کرده شاید بخواهد خدا یک پیامی را انتقال دهد به کفار و مشرکان قریش و آن این است که من قسم می خورم به این کعبه، قسم می خورم به این سرزمین، اما به شرط آنکه قداست آن کعبه و این سرزمین را شما از بین نبرده باشید. به عبارتی من در مقام قسم خوردن هستم اما اگر می گویم لَا أُقْسِمُ این بدان دلیل ایست که شما قداست و حرمت این خانه را با بت پرستی و با شرک و با اذیت و آزار موحدان دارید خدشه دار می کنید، بنابراین خدای تبارک و تعالی در مقام قسم خوردن به سرزمینی است که قداست دارد و احترام دارد، شرافت دارد و انگار می خواهد این نکته را القاء کند که کارهای شما، کارهای شما، لوس کردن حرمت کعبه، آن را با بت پرستی آلوده کردن مرا از قسم خوردن می خواهد منصرف بکند.  
بنابراین لَا أُقْسِمُ در حالی که شایسته است قسم بخورند به دلیل اینکه کعبه سرزمین با برکتی است . سرزمین مقدسی است. خانۀ امن است و محل نشو و نما و زندگی تو است که رسول خدایی و برگزیدۀ ما هستی و وَأَنتَ حِلٌّ بِهَذَا الْبَلَدِ شهری که تو ساکن آن هستی. این حرمت دارد که من قسم را بخورم بعد می گوید: وَوَالِدٍ وَمَا وَلَدَ قسم به پدر و فرزندش ،وَالِدٍ پدر است وَمَا وَلَدَ کسی که از او به وجود آمده و فرزندش است. تفسیرهای زیادی شده است که مراد از والد کیست و مراد از فرزندش کیست؟ یک احتمال داده اند که مراد از والد حضرت آدم است برای اینکه در قران کریم از آدم تعبیر شده  به پدر ماها، می فرماید: یا بنی آدم، شما بنی آدم هستید، لا ینفسکم الشیطان ، شیطان شما را نفریبد، کما اخرج ابویکم من الجنته، همانطور که پدر شما، پدر و مادر شما ، ابویکم یعنی پدر و مادر شما را از بهشت خارج کرد. اینجا پدر و مادر آدم و ابوالبشر است. 
بنابراین اگر والد آدم باشد ماولد می شوند بنی آدم یعنی نسل او ، این یک تفسیر است. تفسیر دوم این است که والد، ابراهیم خلیل باشد که این خانه را بر پا کرد و ماولد اسماعیل ذبیح باشد که کمک کار پدرش بود در به کار بردن این خانه و معمار کعبه شدند و البته در قرآن کریم یک جا از ابراهیم به عنوان پدر یاد شده آنجا که می فرماید: مِّلَّةَ أَبِیكُمْ إِبْرَاهِیمَ هُوَ سَمَّاكُمُ الْمُسْلِمینَ شما باید از راه و روش پدرتان ابراهیم استفاده بکنید او نخستین بار شما را مسلمان نام نهاد. بنابراین مراد از والد مقام والای ابراهیم است و مراد از ما ولد مقام والای اسماعیل است این هم تفسیر دوم است. حتی ما می‌توانیم تفسیر سومی هم با قرائنی برای والد و ماولد اعلام کنیم. این تفسیر سوم این است که رسول گرامی اسلام پدر معنوی امت است کما اینکه علی ابن ابیطالب پدر معنوی دوم امت بوده و یک مرتبه پیامبر اسلام به علی فرمود: یا علی انا و انت ابوا هذه الامت، ای علی من و تو دو پدر برای این امت هستیم. البته پیامبر اسلام پدر ظاهری هیچ کس از افراد امت نبود، ما کان محمد ابا احد من رجالکم ولکن رسول الله وخاتم النبیین . ، ولی پدر معنوی امت بود، قسم به این پدر و امت اسلام می شوند فرزندان معنوی رسول الله. 
بنابراین سوره با دو تا قسم شروع می شود یکی قسم به این سرزمین و دیگر قسم به پدر و فرزندش که تفسیرهای متعددی دارد که لَقَدْ خَلَقْنَا الْإِنسَانَ فِی كَبَدٍ ما انسان را در رنج آفریدیم زندگی انسان مملو از رنج و زحمت است. انسان فکر نکند که حالا اگر به ثروتی و قدرتی رسید، به ناز و نعمتی رسید دیگر این دنیا برای او بهشت امن و بهشت ابدی است، اصلاً تقدیر الهی است که زندگی او با هاله ای از رنج و سختی و مبارزه همراه باشد. و در حقیقت اینها شر نیست. اینها می تواند سازنده روح و روان انسان باشد چنانچه در سوره انشقاق آیه 6 می فرماید: یَا أَیُّهَا الْإِنسَانُ إِنَّكَ كَادِحٌ إِلَى رَبِّكَ كَدْحًا فَمُلَاقِیهِ ای انسان تو همواره در کدحی. آنجا کدح هم به معنای سختی و صلالت و مبارزه است در طول عمرت باید به سوی پروردگارت یک زندگی توام با ریاضت و سختی را از سر بگذرانی تا به ملاقات پروردگار نائل بشوی . می فرماید: لَقَدْ خَلَقْنَا الْإِنسَانَ فِی كَبَدٍ  ما انسان را در سختی آفریدیم انسان اصلاً ‌نباید در این دنیا توقع راحتی مطلق داشته باشد بخشی از طبیعت زندگی سختی است. حتی اگر انسان به ظاهر اسباب عیش و رفاه و مال و ثروت و قدرت را داشته باشد أَیَحْسَبُ أَن لَّن یَقْدِرَ عَلَیْهِ أَحَدٌ آیا انسان می پندارد که هیچ کس قادر نیست بر او دست یابد خوب این تصور تصور غلطی است. یَقُولُ أَهْلَكْتُ مَالًا لُّبَدًا یک روزی است که دندان انگشت حسرت به دندان می گزد. یک روزی است که او حسرت وجودش را پر می کند و می گوید مال زیادی را تلف کردم. این آیه حکایت از حسرتی است که انسان را در بر می گیرد در روز قیامت که یوم تقابل است. أَیَحْسَبُ أَن لَّن یَقْدِرَ عَلَیْهِ أَحَدٌ آیا گمان می کند که هیچ کس او را ندیده و نمی بیند که این آیات انتهایی تنبهی است که انسان باید هیچ وقت خدا را از بین نبرد و فکر نکند که قادر مطلق شده انسان موجودی عاجز و ضعیف بیش نیست هرچند که ممکن است امکاناتی در اختیارش باشد باید قدردان این اختیار و این امکانات باشد، که روزی به حسرت از دست دادن یا مصرف نابجای آن مبتلا نشود.
در این جلسه فقط یک فراز از سورۀ بلد را مورد بحث قرار دادیم.

سورۀ بلد با سوگند به سرزمین مکه که شرافت سرزمین مکه به وجود خانۀ خدا در آن است وهَذَا الْبَلَدِ الامین، اصل امنیت سوره مکه به خاطر خانۀ خدا است. سورۀ بلد با سوگند به سرزمین مکه و سوگند به مقام معنوی پدری و فرزندش آغاز می شود که دربارۀ بنی آدم مطلب مهمی را در بین بگذارد و آن بنی آدم انسان است که لَقَدْ خَلَقْنَا الْإِنسَانَ فِی كَبَدٍ این فراز آغازین سورۀ مبارکۀ بلد بود که جلسه گذشته توضیحاتی پیرامون آن گفتیم اما در برنامۀ امروز از آیه 8 به بعد را یک مرور می کنیم نخست خدای تبارک و تعالی بعضی از نعمت هایی را که در اختیار انسان قرار داده برای او متذکر می شود که أَلَمْ نَجْعَل لَّهُ عَیْنَیْنِآیا ما به انسان 2 چشم ندادیم ، چشم از مهمترین نعمت هایی است که خدا در اختیار انسان قرارداده برای اینکه اشیاء و پدیده ها را ببیند و انشاء الله با این چشم بتواند حقایق را ببیند . وَلِسَانًا وَشَفَتَیْنِ آیا ما یک زبان و دو لب به انسان ندادیم که زبان هم می تواند وسیله ای برای بازگو کردن حقایق باشد و لب ها هم وسیله هایی هستند در چهره ما که اسباب تکلم ما را فراهم می کند. وَهَدَیْنَاهُ النَّجْدَیْنِ آیا ما او را به 2 راه راهنمایی نکردیم که مقصود راه خوب و بد است، راه خیر و شر است. همانطور که گفتیم در سوره مبارکه انسان ، إِنَّا هَدَیْنَاهُ السَّبِیلَ إِمَّا شَاكِرًا وَإِمَّا كَفُورًا ، این نعمت هایی است که خدای تبارک و تعالی در اختیار انسان قرار داده این نعمت ها را متذکر می شود ، که چی؟ قرآن  کریم می فرماید: فَلَا اقْتَحَمَ الْعَقَبَةَ چرا او با وجود  این نعمت ها داخل در عقبه نشد، اقتحام به معنای داخل شدن و به معنای ورود است بعد می فرماید: وَمَا أَدْرَاكَ مَا الْعَقَبَةُ اصلاً تو چه می دانی که آن عقبه چیست. آیات بعد که فَكُّ رَقَبَةٍ أَوْ إِطْعَامٌ فِی یَوْمٍ ذِی مَسْغَبَةٍ. شرح آن عقبه است ولی قبل از اینکه ما آن آیات را ذکر کنیم عقبه عبارت از راه ناهموار کوهستان است شما اگر بخواهید به قله برسید در کوهنوردی چکار باید بکنید ؟ باید این دشت های صعب العبور، آن دامنه های صعب العبور را یکی پس از دیگری در بنوردید و از آن بگذرید تا به یک قله برسید. حالا خدای تبارک و تعالی اینجا با استعاره از راه دشوار کمال با ما سخن می گوید. این که ما به شما زبان دادیم ، این که ما به شما 2 چشم دادیم، این که ما به شما لب دادیم که این نمونه ای از نعمت هایی است که در اختیار شما قرار داده شده است برای اینکه شما خودتان را در داخل عقبه بیندازید. عقبه راه ناهموار کوهستان است برای اینکه شما به قله برسید ناهمواری ها را باید تحمل کنید. 
برای اینکه شما به قله سعادت و معنویات بگذرید باید وارد عقبه معنوی بشوید این عقبه معنوی ورودش و ظهورش و ورودش با چیست؟ قران می فرماید: با از خود گذشتگی، این از خود گذشتگی تجسم در چه اعمالی دارد. می فرماید: فَكُّ رَقَبَةٍ آزاد کردن گردنی، رقبه به معنای گردن است در زبان عرب. اما گاهی گردن کنایه ای از انسان است. آزاد کردن انسان. انسانی را آزاد کنید . أَوْ إِطْعَامٌ فِی یَوْمٍ ذِی مَسْغَبَةٍ یا اینکه به اطعام اقدام بکنید. اطعام طعام به گرسنگان ، در چه روزی؟ در آن روزی که قحطی بیداد می کند. اطعام طعام همیشه پسندیده است و همیشه به آن توصیه شده است. ولی در روز قحطی قطعاً صواب و ارزش دیگری دارد .چون  ذِی مَسْغَبَةٍ یعنی روزی که صاحب گرسنگی است یعنی ایام قحطی به چه کسانی؟ یَتِیمًا ذَا مَقْرَبَةٍ یتیمی از بستگان ، او مسکین أَوْ مِسْكِینًا ذَا مَتْرَبَةٍ یا مسکینی که خاک نشین شده . متربه از تراب می آید، تراب به معنای خاک مسکینی که نای حرکت ندارد و در خاک افتاده است. ثُمَّ كَانَ مِنَ الَّذِینَ آمَنُوا وَتَوَاصَوْا بِالصَّبْرِ وَتَوَاصَوْا بِالْمَرْحَمَةِ  در عین حال انسان باید از سنخ مومنان باشد. مومنانی که سفارش به صبر و سفارش به رحمت می کنند که در این صورت أُوْلَئِكَ أَصْحَابُ الْمَیْمَنَةِ چنین گروهی سعادتمندان هستند. نکته مهمی که در این آیات باید به آن توجه داشته باشیم این است که خدای تبارک و تعالی برای اینکه انسان به قلۀ کمال برسد آمده مسائل اجتماعی را از قبیل یتیم نوازی به گرسنگان پرداختن، انسان ها را آزاد کردن، اینها را گذاشته در کنار یک مفهوم معنوی و آن ایمان آوردن به ذات پروردگار است. یعنی در اسلام مسائل مادی و اجتماعی از مسائل معنوی و خدایی و خداپرستی جدا نیست و لذا در بعضی از آیات می فرماید : ان الذین آمنوا و عملوا الصالحات که آمنوا اشاره به جنبه ذهنی، روحی و معنوی دارد . عملوا الصالحات اشاره به اقدامات مناسب اجتماعی. اگر انسان بخواهد پا در جاده کمال بگذارد و در حقیقت دامنه های دشوار کمال را وارد شود و بپیماید هم باید در حوزۀ ایمانی و هم باید در حوزۀ اخلاق اجتماعی ملبس به اخلاق های نیکوی اجتماعی و به ویژه از خود گذشتگی شود و آن هم در شرایط سخت و دشواری که برای یک جامعه به وجود می آید. در فراز آخر سورۀ بلد خدای تبارک و تعالی از کافرانی سخن می گوید که آنها جزء اصحاب شمال، نگون بختان و اصحاب نحوست هستند که در آتش های الهی زندانی می شوند.

نوع مطلب : تفسیر قرآن، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
سه شنبه 8 مرداد 1398 10:24 ب.ظ

Appreciate it. A lot of tips!

canada online pharmacy canadian pharmacies online prescriptions aarp recommended canadian pharmacies pharmacy canada pharmacy canada plus canadian prescriptions online drugs for sale on internet canada medication pharmacy drugstore online india northwest pharmacies mail order
دوشنبه 3 تیر 1398 07:43 ق.ظ

You actually explained this very well!
order generic cialis online what is cialis safe site to buy cialis online buy cheap cialis in uk generic cialis tadalafil cialis 5 mg buy cialis professional yohimbe precios de cialis generico cialis tablets prices for cialis 50mg
یکشنبه 2 تیر 1398 03:44 ب.ظ

Many thanks! Numerous data.

cialis sicuro in linea usa cialis online canadian drugs generic cialis click now cialis from canada generic cialis 20mg uk cialis 5 mg trusted tabled cialis softabs cialis 20mg prix en pharmacie buy name brand cialis on line cialis venta a domicilio
جمعه 31 خرداد 1398 12:12 ق.ظ

Terrific material, Thanks a lot.
cialis rckenschmerzen cialis reviews what is cialis cialis kamagra levitra generic cialis review uk canadian discount cialis wow cialis 20 precios de cialis generico cialis for bph generic cialis in vietnam
یکشنبه 26 خرداد 1398 03:43 ق.ظ

Cheers! I value it!
tadalafil 20 mg cialis cuantos mg hay cialis online nederland cialis en 24 hora cost of cialis cvs cialis online ou acheter du cialis pas cher how to purchase cialis on line safe dosage for cialis cialis generico online
چهارشنبه 22 خرداد 1398 03:40 ب.ظ

Regards, I value this!
miglior cialis generico cialis generico lilly buying brand cialis online trusted tabled cialis softabs cialis 5 mg schweiz cialis online online cialis only now cialis 20 mg how to buy cialis online usa cialis online holland
چهارشنبه 21 فروردین 1398 06:54 ب.ظ

Amazing plenty of wonderful advice.
canadian online pharmacies legal the best canadian online pharmacies drugs for sale deep web online pharmacies legitimate prescriptions from canada without legitimate canadian mail order pharmacies canada medication pharmacy canadian pharmacy uk delivery online pharmacy top rated canadian pharmacies online
جمعه 16 آذر 1397 02:14 ق.ظ

Regards, Numerous postings.

cialis generika in deutschland kaufen tadalafil tablets ou trouver cialis sur le net only now cialis 20 mg brand cialis generic tadalafil 20 mg cialis billig generic cialis in vietnam cialis cipla best buy cialis sans ordonnance
پنجشنبه 15 آذر 1397 06:50 ق.ظ

Thanks a lot, Lots of stuff!

cialis generico en mexico cialis 20mg prix en pharmacie cialis pills cialis for sale in europa i recommend cialis generico cialis daily new zealand we choice cialis uk how to buy cialis online usa tadalafil tablets how does cialis work
چهارشنبه 14 آذر 1397 12:45 ق.ظ

You have made your position quite clearly.!
prix cialis once a da cialis generico india cialis 100mg cost cialis 5 mg schweiz cialis coupons we use it 50 mg cialis dose buying cialis overnight cialis therapie cialis herbs tadalafil 10 mg
سه شنبه 13 آذر 1397 01:46 ب.ظ

You said this wonderfully!
cialis side effects dangers low cost cialis 20mg generic cialis review uk brand cialis nl order a sample of cialis cialis generico in farmacia cialis 5mg cialis kamagra levitra cialis uk next day how much does a cialis cost
دوشنبه 12 آذر 1397 01:17 ب.ظ

Excellent write ups. Kudos.
cialis pills price each cialis uk next day cialis 5mg prix cialis once a da pastillas cialis y alcoho we recommend cheapest cialis online cialis sublingual cialis online cialis super acti sublingual cialis online
دوشنبه 12 آذر 1397 02:01 ق.ظ

Truly a lot of helpful advice!
costo in farmacia cialis cialis generique 5 mg safe site to buy cialis online where do you buy cialis cialis prezzo in linea basso cialis australia org cialis canada cialis preise schweiz we choice cialis uk cialis rezeptfrei
یکشنبه 11 آذر 1397 01:00 ب.ظ

Valuable postings. Appreciate it!
cialis rezeptfrei generic cialis 20mg uk cialis 5 mg cialis rckenschmerzen non 5 mg cialis generici dosagem ideal cialis we like it safe cheap cialis tadalafil generic cialis canadian drugs cialis australia org
شنبه 10 آذر 1397 01:00 ب.ظ

Terrific postings. Kudos!
buying cialis overnight pastillas cialis y alcoho canadian cialis cialis super kamagra viagra or cialis cialis patentablauf in deutschland ou trouver cialis sur le net generic low dose cialis cialis pills boards click here take cialis
جمعه 9 آذر 1397 02:16 ق.ظ

Lovely information. Appreciate it.
only now cialis 20 mg look here cialis order on line cialis online holland fast cialis online only here cialis pills cialis generic enter site 20 mg cialis cost buying brand cialis online pastillas cialis y alcoho buy cheap cialis in uk
پنجشنبه 8 آذر 1397 02:56 ب.ظ

Nicely put, Many thanks!
cialis patent expiration il cialis quanto costa side effects for cialis when can i take another cialis cialis e hiv where to buy cialis in ontario compare prices cialis uk cialis 5mg billiger low dose cialis blood pressure cialis 20 mg best price
چهارشنبه 7 آذر 1397 02:17 ق.ظ

Incredible loads of good facts.
cialis generika in deutschland kaufen cialis 30 day sample cialis prezzo in linea basso order generic cialis online cialis generic are there generic cialis order a sample of cialis only best offers cialis use cialis 5mg cialis therapie
پنجشنبه 19 مهر 1397 12:25 ب.ظ

Nicely put. With thanks!
levitra 10 mg prezzo cheap 20mg levitra vardenafil 20mg buy levitra levitra 20mg buy levitra generic cheap 20mg levitra cheap 20mg levitra levitra generic levitra
سه شنبه 10 مهر 1397 07:28 ق.ظ

Amazing plenty of amazing material.
cialis online nederland i recommend cialis generico cialis 10mg prix pharmaci cialis name brand cheap low cost cialis 20mg buying cialis overnight cost of cialis per pill cialis pas cher paris cialis tadalafil canadian drugs generic cialis
شنبه 7 مهر 1397 01:46 ق.ظ

Terrific posts, Thank you!
side effects of cialis generic cialis review uk cialis patent expiration tadalafil 5mg cialis sicuro in linea buying brand cialis online cialis generique venta cialis en espaa generic cialis with dapoxetine buy cheap cialis in uk
سه شنبه 27 شهریور 1397 04:45 ب.ظ

Point effectively taken..
5 mg cialis coupon printable viagra vs cialis vs levitra cialis patentablauf in deutschland cialis 5 mg buy we use it cialis online store order cialis from india cialis billig cialis 5mg billiger cialis coupon cialis generic availability
یکشنبه 11 شهریور 1397 01:30 ب.ظ

Amazing stuff. Kudos!
recommended site cialis kanada how does cialis work trusted tabled cialis softabs cialis coupon cialis generico postepay click now cialis from canada canadian drugs generic cialis generic cialis with dapoxetine buy cialis we recommend cialis best buy
سه شنبه 23 مرداد 1397 03:45 ق.ظ

Superb knowledge. Thank you.
sildenafil citrate viagra online uk viagra uk buy online viagra order online cheap viagra tablets buy viagra cheapest price order cheap viagra online how can i buy viagra without seeing a doctor uk buy viagra where to buy viagra without a prescription
جمعه 7 اردیبهشت 1397 08:02 ب.ظ

You actually mentioned this well!
venta de cialis canada cialis tablets look here cialis order on line cialis tablets for sale cialis 30 day trial coupon miglior cialis generico india cialis 100mg cost cialis 5 mg para diabeticos where do you buy cialis click here take cialis
سه شنبه 4 اردیبهشت 1397 06:37 ق.ظ

Incredible loads of fantastic advice!
viagra alternatives where can you buy viagra online kamagra buy pharmaceutical viagra where can i get viagra online buy viagra discount discount viagra how to get viagra cheap where can u buy viagra how to get viagra
جمعه 17 فروردین 1397 10:31 ب.ظ

Info clearly utilized!.
cialis generic tadalafil 20mg viagra cialis levitra prescription doctor cialis cialis canada on line 40 mg cialis what if i take cialis dosage recommendations price cialis per pill how to purchase cialis on line preis cialis 20mg schweiz
دوشنبه 28 اسفند 1396 01:51 ق.ظ

Thank you, I enjoy it!
cialis pas cher paris tadalafil tablets cialis uk cialis 5 mg schweiz cialis dosage amounts generic cialis pill online canada discount drugs cialis cialis daily dose generic get cheap cialis when will generic cialis be available
دوشنبه 27 شهریور 1396 09:04 ق.ظ
Hello, i think that i saw you visited my blog so i came to “return the favor”.I am attempting to find things to enhance my site!I
suppose its ok to use a few of your ideas!!
پنجشنبه 16 شهریور 1396 09:39 ق.ظ
Hi there, just became aware of your blog through Google, and found that it is truly informative.
I'm gonna watch out for brussels. I'll be grateful if you continue this in future.
Many people will be benefited from your writing.
Cheers!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :